POZNAJ KILKA SPOSOBÓW NA KRĘGOSŁUP BEZ BÓLU

Problemy z kręgosłupem dotykają coraz większą liczbę osób w różnym wieku. Jeśli doskwiera Ci ból, pieczenie czy spięcie mięśni przykręgosłupowych i szukasz alternatywy, by poradzić sobie z dyskomfortem ten wpis jest dla Ciebie. Zapraszam!

!!! Jeśli ból kręgosłupa z czasem nasila się uniemożliwiając codzienne funkcjonowanie, nigdy nie próbuj poradzić sobie na własną rękę – pierwsze kroki skieruj do specjalisty!!!

W sytuacji zwyrodnienia czy przepukliny kręgosłupa mięśnie są znacznie obciążone, a powstały skurcz potrafi się nasilać i dawać odczucia bólowe na okrągło. By zaradzić takim dolegliwościom należy odpowiednio zmodyfikować codzienny tryb życia.

Kręgosłup nie lubi braku aktywności fizycznej, siedzącego trybu życia (najgorszy kaliber pracy – przy komputerze lub praca stojąca). Długotrwałe prowadzenie auta także nie wpływa korzystnie na kręgosłup, ponieważ on kocha ruch.  By zmniejszyć dolegliwości bólowe lub dbać o nasze plecy profilaktycznie należałoby pożegnać się z kanapą. Regularna i systematyczna aktywność fizyczna to pierwszy krok ku zmianie na lepsze. Gdy doskwiera nam napięcie w mięśniach warto zacząć od ćwiczeń rozciągających, rozluźniających by jeszcze nie pogłębić obecnego stanu rzeczy. Wskazane będą pilates, joga lub połączenie tych obu dyscyplin, co staje się coraz popularniejsze i bez problemu w sieci znajdziemy programy treningowe oparte o jogilates. Ten rodzaj ćwiczeń wzmacnia także mięśnie głębokie.

Inną formą aktywności, którą lubi kręgosłup jest pływanie. Warto zainwestować w karnet na basen i oddawać się tej przyjemności kilka razy w miesiącu. Już po krótkim czasie pływania da się poczuć zbawienne efekty tego sportu. Najlepiej dla naszych pleców jest pływać na grzbiecie lub kraulem.

Kręgosłup lubi pedałować, ale bardzo istotna jest pozycja w jakiej jedziemy. Plecy powinny być jak najbardziej wyprostowane, więc gdy macie objawy bólowe nie wskazana jest jazda na rowerze górskim. Korzystniej będzie wybrać rower typu miejskiego.

Gdy już wzmocnimy mięśnie przykręgosłupowe możemy pójść o krok dalej i wprowadzić treningi siłowe. Jeśli spotkaliście się z twierdzeniem, że ćwiczenia siłowe wpływają negatywnie na kręgosłup to mit! Zaczerpnęłam informacje na ten temat z pierwszej ręki (od fizjoterapeutki) i faktem jest, że silne mięśnie to mniejszy problem z dolegliwościami kręgosłupa. Jednak, by efekt został osiągnięty takie ćwiczenia należy rozpocząć pod okiem profesjonalisty, który powie co i jak, oraz będzie miał pod kontrolą techniczną stronę ćwiczeń, co jest bardzo ważne!

Na zakończenie podsyłam Wam kilka sprawdzonych przeze mnie zestawów treningowych na różne partie kręgosłupa. Z całą pewnością swoją przygodę możecie rozpocząć od tych treningów:

Jestem ciekawa jak Wy dbacie o swoje plecy? Może macie jakieś ciekawe sposoby, które chętnie poznam. Dlatego zachęcam do komentowania.

Pozdrawiam, Ewa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *