MINDFULNESS – CZYM JEST, NA CO WPŁYWA I DLACZEGO WARTO GO PRAKTYKOWAĆ?

Obecne czasy pełne są pośpiechu, natłoku, chaosu i zdobywania kolejnych "sukcesów". Na szczęście można zaobserwować tendencję odwrotną, która weszła już w kanony stylu życia. Opiera się ona na zwolnieniu tempa, minimalizmie, dostrzeganiu chwil. Wprowadzona na stałe w życie pozwala uzyskać spokój ducha, zminimalizować stres i jego skutki. By zrobić pierwszy krok w kierunku pozytywnym warto rozpocząć od mindfulness.

Praktyka ta opiera się na uważności, koncentracji na procesach dziejących się wewnątrz nas, ale także na zewnątrz. To umiejętność skupienia się na detalach i tym, co niesie chwila obecna. Technika mindfulness wbrew pozorom i ogólnym przekonaniom wcale nie jest procesem żmudnym i wymagającym wielogodzinnego ćwiczenia. Może zajmować parę minut dziennie, a po upływie niewielkiego czasu zauważymy w sobie pozytywną zmianę. Warto rozpocząć ją od obserwacji świadomego oddechu. Polega ona na przyjęciu zrelaksowanej pozycji (można siedzieć na krześle, po turecku na podłodze itd.) i skupianiu uwagi na odczuciach związanych z wdechem i wydechem, obserwacji ciała, pogłębianiu oddechu czy oddychaniu przeponowym. Świadome oddychanie pozwala uspokoić umysł i dotlenić organizm, co w dalszej konsekwencji zwiększa poziom energii. Techniki oddechowe są podstawą w minimalizacji stresu skumulowanego w ciele.

Kolejnym krokiem w praktyce uważności jest dostrzeganie tego, co się dzieje wokół nas. Można to robić w każdym momencie, który pozwala na skupienie uwagi, nawet podczas domowych porządków. Na przykład gdy myjemy naczynia, nasze skupienie powinno obejmować wszystkie biorące udział w tym działaniu zmysły (co widzę, co słyszę, co czuję dotykiem, co czuję węchem). Kilkuminutowa koncentracja podczas spaceru to już ogromna korzyść dla ciała, ducha i umysłu (a jak wiecie już pewnie, podejście holistyczne jest mi bardzo bliskie). Kolejnym krokiem w rozwijaniu mindfulness jest wprowadzenie medytacji poprzez świadome wychwytywanie myśli, skupienie na nich i zgoda na to, by przepłynęły. W zaawansowanej medytacji pracujemy już na konkretnych przekonaniach i schematach w celu zmiany tych działających w nas niekorzystnie.

JAKIE KORZYŚCI DAJE PRAKTYKOWANIE MINDFULNESS?

Praktyka uważności pozwala zarządzać stresem, oczyszcza umysł, zwiększa poziom energii, wprowadza równowagę i głęboki spokój. Jest pomocna w rozwijaniu cech przez nas pożądanych np. zwiększa empatię itd. To narzędzie z kategorii samorealizacji i samodoskonalenia, które z powodzeniem wykorzystuje psychoterapia. Mindfulness pozwala pracować z negatywnymi emocjami, które są nośnikiem informacji na temat tego, co się z nami dzieje. Prawidłowo wykonywana rozwija pogłębioną relaksację, co korzystnie wpływa na cały organizm. Techniki mindfulness stosowane są w terapii zaburzeń lękowych, odżywania, nastroju, depresji czy PTSD (syndromie stresu pourazowego). Mindfulness pozwala lepiej zrozumieć samego siebie, odpuścić sprawy, na które wpływu nie mamy i przeciwdziałać presji czasu doświadczanej w dzisiejszej dobie. Uczy nas „być” w chwili obecnej, a także większego kontaktu z własnym ciałem. By móc osiągnąć pozytywny wydźwięk tej praktyki powinniśmy wypracować naturalny nawyk stosowania jej, nie może być ona częścią zadań do odhaczenia w ciągu planu dnia.

Szczerze zachęcam Was do wprowadzenia tej praktyki w stały schemat dnia. Jest tu ktoś, kto ma już doświadczenie w tym temacie i podzieli się swoimi spostrzeżeniami? Jak Wam się podoba mindfulness?

Pozdrawiam, Ewa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *