MAGICZNA MOC DRZEW – POZNAJ SYLWOTERAPIĘ

Wpływ przyrody na zdrowie i psychikę człowieka jest niepodważalny. Często, by naładować akumulatory uciekamy na łono natury. Przebywanie w miejscach, gdzie zgiełk miasta przekształca się w szum wiatru i śpiew ptaków działa kojąco na będące w ciągłym biegu ciało i umysł. Odprężenie przynoszą nam dźwięki, barwy i zapachy. Zobacz dlaczego warto regularnie odwiedzać leśne dukty i przytulać się do drzew.

Dla mnie już od młodego dzieciaka łączność z naturą dawała niesamowitą radość i poczucie szczęścia. Uwielbiałam wszelkie wyprawy w świat przyrody, który fascynował mnie każdym szczegółem. Takie wycieczki najpierw z rodziną, potem także samotne dawały ogromne poczucie wolności i wdzięczności. Będąc dzieckiem natury i lasu szybko odkryłam, że przytulanie do drzew, dla mnie tak spontaniczne, wyzwalało we mnie pokłady radości i dawało kopa endorfinowego. A przecież będąc dzieckiem nie miałam informacji na temat korzyści wynikającej z mojej prywatnej praktyki. Z czasem zaczęłam nabywać wiedzę, że to co robię, jest bardzo korzystne i ma swoje potwierdzenie w badaniach.

O tym, że pozyskiwane z niektórych drzew surowce są głównymi składnikami leków raczej wiemy. Tak samo zdajemy sobie sprawę do czego gatunek ludzki wykorzystuje drzewa. Oprócz podstawowych funkcji tych zielonych olbrzymów, które produkują tlen dla nas wszystkich (nasze ziemskie płuca czyli dżungla amazońska) chyba za bardzo nie doceniamy pozostałego wpływu drzew na funkcjonowanie istot ludzkich. A szkoda, bo gdyby człowiek nie oddalał się w takim ekspresowym tempie od swej kolebki na rzecz miejskiej dżungli , moglibyśmy żyć pełniej, zdrowiej i z głębokim poczuciem sensu. Ale wróćmy do tematu. O drzewach można pisać książki, ponieważ od zarania dziejów były bardzo ważne dla ludzi. W niektórych kulturach obejmowane czcią, odwiecznie związane z naszym życiem.

DRZEWOTERAPIA inaczej SYLWOTERAPIA

Królestwo lasu wpływa na witalność, nastrój i ukojenie nerwów. Lasy iglaste wzmacniają odporność, dzięki wytwarzanym olejkom eterycznym. W ogóle uważa się, że w lasach jest o wiele mniej bakterii niż w miejskich terenach, ponieważ drzewa jonizują powietrze, a to jest dobre dla układu oddechowego. Kolor zielony czy szum liści w koronach drzew poprawia nastrój i działa relaksująco.

Przytulanie do drzew ma swoje znaczenie, ponieważ posiadają one energię, której możesz akurat poszukiwać. Gdy brakuje Ci sił spróbuj przytulić się do dębu, szukając odprężenia wybierz brzozę. Drzewo czereśni powinny wybierać osoby, które są nieśmiałe. Drzewo lipy będzie odpowiednie, gdy szukamy ochrony lub chcemy wzbudzić w sobie kreatywność. Akacja zaś doda energii i witalności. W temacie korzyści płynących z przytulania się do poszczególnych gatunków można by pisać bardzo długo.  Sylwoterapia mówi o tym, że drzewa mają uzdrawiającą moc i nie jest obojętne do jakiego drzewa się przytulimy, ze względu na różne oddziaływanie. Przytulanie powinno się praktykować przez dotyk czołem, dłońmi, objęcie lub oparcie o drzewo plecami. Jakkolwiek tego nie wykonacie, liczy się wyciszenie, głębokie oddychanie i poznawanie danego drzewa różnymi zmysłami (zapach kory itd.). To taka swoista praktyka bycia tu i teraz.

Bez względu na to jak rozpocznie się drzewoterapię, przez spacery czy przytulanie liczy się efekt końcowy. A mianowicie powrót do równowagi fizycznej, psychicznej i emocjonalnej, jaką daje nam bezpośredni kontakt z naturą.

CIEKAWOSTKA

Wiecie co to jest Shinrin yoku? To praktyka tak zwanych kąpieli leśnych wywodząca się z Japonii. Coraz bardziej popularna na całym świecie, polega na relaksacji w lesie i nauce odbierania świata przyrody wszystkimi zmysłami.

Jestem ciekawa, czy są tu jakieś osoby, które lubią się przytulać do drzew?

Pozdrawiam, Ewa.

Jedna myśl na temat “MAGICZNA MOC DRZEW – POZNAJ SYLWOTERAPIĘ”

  1. Kocham przytulanie się do drzew i kontakty z naturą.
    Dla mnie to najlepszy lek wzmacniający organizm i łagodzący stres!
    Niestety, wątpliwie przyjemne przygody z kleszczami w lasach podczas ostatnich lat, sprawiły, że odwiedzam je rzadziej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *