To rodzaj ćwiczeń, które dopiero wkraczają na światowy rynek. W Polsce jest niewiele miejsc, gdzie taki fitness się odbywa. Sam trening to połączenie świetnej zabawy i ćwiczeń siłowych. Idealny dla osób szukających nowych wrażeń!
Do bungee fitness wykorzystuje się liny stosowane w skokach na bungee, haki wmontowane w sufit i karabinki wspinaczkowe. Przed rozpoczęciem zajęć zakłada się specjalne spodenki, które zrobione są z pianki ochraniającej skórę. Instruktor dopiera długość i liczbę gum do ciężaru osoby ćwiczącej.
Bungee fitness opiera się na tradycyjnym fitnessie, który wzbogacony jest różnymi rodzajami skoków, biegów czy lotów. Przeciętny trening adresowany jest do osób, których zdrowie nie szwankuje, a kondycja jest już wyrobiona. Podobno bungee fitness mogą uprawiać osoby z otyłością. Jednak polecałabym wizytę u lekarza czy fizjoterapeuty przed tego typu ćwiczeniami ponieważ osoby, których mięśnie stabilizujące odcinek lędźwiowy kręgosłupa są za słabe, mogą zrobić sobie krzywdę.
Początkowym efektem ćwiczeń może być ból głowy spowodowany różnicą ciśnień, jednak jak zapewniają trenerzy organizm szybko się do tego przyzwyczaja i dolegliwości mijają.
Co daje nam bungee fitness?
Wzmacnia wszystkie partie mięśniowe, w szczególności mięśnie gorsetowe. Poprawia wydolność organizmu i prawidłową postawę. Bungee fitness na pewno bardzo urozmaica codzienny trening, a endorfiny, które wytwarzają się pod wpływem uczucia nieważkości tylko wzmacniają efekt.
Sport nie dla wszystkich
Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ podskoki czy lądowanie na dłoniach mogą zakończyć się kontuzją. Osoby, które chciałyby korzystać z bungee fitness muszą być sprawne i zdrowe. Przeciwwskazaniem do tego typu ćwiczeń są schorzenia kręgosłupa, choroby stawów, układu oddechowego czy problemy z koordynacją.
Jeśli zdecydujecie się na ten spektakularny i dość ekskluzywny fitness, najpierw wykluczcie wszelkie choroby czy schorzenia.
Chcielibyście spróbować polatać? A może już próbowaliście?
Pozdrawiam, Ewa