CEL – PAL! SZTUKA PLANOWANIA

Czasami po naszej głowie fruwa wiele pomysłów, zamierzeń. I nieraz na tym się kończy. Ile twoich pomysłów nie ujrzało światła dziennego? No właśnie.. Co zrobić by zacząć je realizować, a nie ciągle śnić na jawie bez poczucia spełnienia i samorealizacji?

Niektórzy mają problemy ze stworzeniem planu działania, ale to umiejętność do wypracowania.  Weź kartkę i długopis i możemy zaczynać.

KROK 1

Stwórz listę „celów – pomysłów”, które chcesz zrealizować, osiągnąć. Nieważne czy dotyczy to odchudzania, nauki relaksacji, założenia własnej firmy czy nauki języka obcego. Schemat działania jest zawsze ten sam.  Gdy już powstanie lista, zajmij się jej HIERARCHIĄ. Określ, które z tych celów i pomysłów są dla Ciebie najważniejsze. Możesz ponumerować je obok cyframi, gdzie 1 to cel najważniejszy, albo przepisać od nowa w kolejności od najważniejszego do najmniej ważnego. Sposób zależy od Ciebie. Pamiętaj, aby notatki były dla Ciebie przejrzyste.

KROK 2

Tu zaczyna się robić trochę trudniej. Zastanów się i oceń, który cel ma największą szansę na realizację. Postaraj się pozostać jak najbardziej obiektywnym. Gdy pozwolisz swojemu wewnętrznemu krytykowi dojść do głosu, to stwierdzisz, że nie dasz rady i poddasz się na starcie. Tu chodzi raczej o realistyczną ocenę sytuacji.

Określ DATĘ REALIZACJI, jaki czas dajesz sobie na osiągnięcie celu.

KROK 3

Jest jeszcze trudniejszy, ale podczas wykonywania go zaczynamy czuć już lekką ekscytację. Jeśli określiłeś cele, wybrałeś najważniejsze i te z największą szansą na realizację, możesz stworzyć wytyczne. Na czym będą one polegać?  Na określeniu czynności, które musisz wykonać by osiągnąć swój cel. Najlepiej zrobić listę małych kroczków – zadań, które będą Cię przybliżać do finału.

Na przykład:

Gdy chcesz schudnąć, jednym z małych kroków może być pozbycie się słodyczy z domu, pracy i miejsc, w których je pochowałeś.

Gdy zakładasz firmę, takim działaniem może być rozmowa z ludźmi na temat niszy na biznes, który chodzi ci po głowie.

Ważne, by nasze małe kroczki były konkretne i  skupione na realnym działaniu.

KROK 4

Określ przeszkody, które stoją na twojej drodze. Oprócz tego, warto wykonać bilans zysków i strat na jakie jesteśmy narażeni realizując nasz pomysł. Czyli co da mi osiągnięcie celu, jak będę się wtedy czuć itp. Jakie koszty poniosę, gdy już dotrę do mety.

I gotowe! Oto stworzyliście SWÓJ OSOBISTY PLAN  działania, który mam nadzieję jeszcze bardziej was utwierdzi, że warto mieć marzenia!

Spełnienia wszelkich pomysłów! I samych sukcesów WAM życzę! Aha, napiszcie z którym krokiem mieliście najwięcej problemu, albo czy poszło gładko przy waszym planingu.

Pozdrawiam, Ewa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *